Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


Informatyka w klasie ósmej1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  |30|  31  32 
   
    Lekcja 30
  Język PHP- zmienne ze źródeł zewnętrznych.  
             
 

  
           Zakres materiału
Deklarowanie zmiennych za pomocą adresu strony WWW. Tablica $_GET.

Początki praktycznego zastosowania PHP
Umiesz już dokonywać operacji na zmiennych. Przypomnijmy:
$zmienna1=34;
$zmienna2=12;
$zmienna3= $zmienna1+$zmienna2;

albo
$zmienna3= $zmienna1*$zmienna2;
$zmienna3= $zmienna1-$zmienna2;
$zmienna3= $zmienna1/$zmienna2;
$zmienna3=($zmienna1-$zmienna2)*$zmienna2;

Wszystko pięknie, ale tego typu działania mają znikome zastosowanie praktyczne. Zmienne deklaruje programista a nie użytkownik. Czyli tak, jakbyśmy mieli kalkulator potrafiący wykonywać kilka zaprogramowanych operacji na tych samych zmiennych.

Domyślasz się już na pewno, że popracujemy nad tym, by to użytkownik mógł przypisać zmiennym wartości. Podstawowym sposobem jest wykorzystanie formularzy. Jak logujesz się do jakiegoś serwisu, to przypisujesz zmiennej "login" i zmiennej "hasło" określone wartości. PHP weryfikuje, czy są one poprawne i od tego uzależnia dalsze kroki. Zanim zajmiemy się formularzami, poznamy prostszy sposób przesyłania informacji do PHP. Oczywiście za pomocą adresu strony.

Przydługawe adresy
Zdarza się czasem, że adresy stron WWW powalają długością. Przykładowo adres jednej ze stron, jaką ostatnio wykonałem to strona, na której użytkownik zawęża kryteria wyszukiwania w bazie: http://zapistreningu.pl/index.php?id=treningi&kosz=&wiatr=s%B3aby&pogoda=zachmurzenie%20niewielkie&typ=trening&dolne=20&gorne=25&dyscyplina=kolarstwo&rower=Marin%20g%F3rski&rok=2013&miesiac=08&zdrowie=bardzo%20dobre&zdarzenialosowe=wypadek

Pierwsza część tego tasiemca to oczywiście adres strony: http://zapistreningu.pl/index.php
Potem mamy ważny znak- pytajnik, który informuje, że adres się już skończył. Po pytajniku deklarujemy zmienne. Każda zmienna jest oddzielona od kolejnej znakiem & i żadna zmienna nie ma w nazwie dolara.

Zobaczmy prostszy przykład:
http//www.jakasstorna.pl?pierwszaliczba=1&drugaliczba=4

W kodzie PHP jeżeli chcemy wyświetlić te zmienne, to musimy uwzględnić, że przychodzą do nas z "zaświatów"- otrzymaliśmy je z zewnątrz (GET-znaczy po angielsku dostać) z zupełnie innej rzeczywistości i musimy zamknąć je w następującym zapisie:

print $_GET['pierwszaliczba'];
print $_GET['drugaliczba'];
Jeżeli chcemy wykonać działanie sumujące te dwie zmienne:
print $_GET['pierwszaliczba']+$_GET['drugaliczba'];
Teraz mamy autentycznie namiastkę kalkulatora. Użytkownik może modyfikować wartości zmiennych w pasku i uzyskiwać różne wyniki.

Kolejne zajęcia- o co zapyta nauczyciel, jaką wystawi ocenę?
 
Ocena
Wymagania
Ocena celująca: Uczeń przesyła dane do PHP nie tylko poprzez pasek adresu, ale też poprzez formularze (we własnym zakresie zdobywa potrzebne umiejętności).
Ocena bardzo dobra: Uczeń swobodnie tworzy skrypt pobierający dane z adresu strony. Poprawnie konstruuje adres strony zawierający dane przesyłane do PHP. tekst
Ocena dobra: Uczeń z niewielką pomocą niniejszej lekcji tworzy skrypt pobierający dane z adresu strony. Poprawnie konstruuje adres strony zawierający dane przesyłane do PHP.
Ocena dostatecznaUczeń z pomocą niniejszej lekcji tworzy skrypt pobierający dane z adresu strony. Poprawnie konstruuje adres strony zawierający dane przesyłane do PHP. Popełnia błędy, ale je koryguje. Wymaga więcej czasu na wykonanie zadań.
Ocena dopuszczająca Uczeń z pomocą nauczyciela tworzy skrypt pobierający dane z adresu strony. Poprawnie konstruuje adres strony zawierający dane przesyłane do PHP. Popełnia błędy. Wymaga więcej czasu na wykonanie zadań.


Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  |30|  31  32 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński