Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


Informatyka Klasa 61  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  |27|  28  29  30  31  32 
   
    Lekcja 27
  Przygotowanie do pracy nad projektami jesiennymi. Edytor tekstów (III). Zdjęcia i inne obiekty w tekście  
             
 

  
           Zakres materiału
Wstawianie elementów: obraz (łącznie z edytowaniem- usuwanie tła, korekty graficzne, kolor, efekty artystyczne, style obrazu, efekty, układ, zawijanie tekstu, kadrowanie, obracanie). Cliparty, kształty. Podstawy opcji SmartArt.

Instruktaż poniżej.


Wstawianie obrazu
Obrazy wstawiamy podobnie, jak w innych programach. Pamiętamy, by otworzyć wstążkę "wstawianie" i wybrać przycisk "obraz". Potem już tylko pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego pliku. To jednak dopiero początek przygody z obrazami w Wordzie. Po kliknięciu na zdjęcie możemy je edytować (na wstążce pojawią się odpowiednie narzędzia).

Przycisk "Usuń tło" usuwa z większym lub mniejszym powodzeniem tła obrazów. Zawsze warto spróbować.
"Korekty" i "Kolor" i "efekty artystyczne" to opcje banalnie proste, nie wymagające tłumaczenia, wystarczy samemu zobaczyć te funkcje. Podobnie jest ze "stylami obrazu" i przyciskiem "efekty obrazów".

Więcej trudności może sprawić opcja "Układ obrazów" (opcja SmartArt). Mamy tu tak na prawdę połączenie listy numerowanej i galerii z zastosowaniem grafiki (przyda nam się więcej zdjęć, niż jedno).

Zawijanie tekstu to sposób, w jaki tekst naszego dokumentu komponuje się ze zdjęciem. "Równo z tekstem" to domyślne ustawienie, które traktuje zdjęcie jakby było jedną z liter tekstu. "Ramka" to idealne dopasowanie zdjęcia to tekstu, który będzie je otaczał z wszystkich stron. "Za tekstem" to styl przypominający tworzenie znaku wodnego- zdjęcie będzie przysłonięte przez tekst. Odwrotnie w wypadku opcji "Przed tekstem".

Kadrowanie umożliwia usunięcie ze zdjęcia niepotrzebnych obszarów. Po naciśnięciu przycisku "Przytnij" na zdjęciu pojawią się specjalne narzędzia do zaznaczania wybranych fragmentów grafiki, które przesuwamy według uznania.

Zdjęcie możemy obracać chwytając za zieloną kropkę lub skalować manewrując kropkami na obwodzie.

Na takiej samej zasadzie, jak zdjęcia możemy do naszego dokumentu wstawiać obiekty ClipArt i kształty.

Kolejne zajęcia- o co zapyta nauczyciel, jaką wystawi ocenę?
Ocena
Wymagania
Ocena celująca: Jak na BDB + stworzenie prezentacji multimedialnej z zastosowaniem poznanych opcji ( w Powerpoincie są te same narzędzia).
Ocena bardzo dobra: Uczeń wstawia obraz, usuwa jego tło, wprowadza korekty graficzne i kolorystyczne, stosuje efekty artystyczne. Dobiera style obrazu i jego efekty, zna podstawy narzędzia SmartArt. Stosuje kilka opcji zawijania tekstu przy obrazie. Kadruje zdjęcie, obraca je i skaluje. Wstawia cliparty i kształty.
Ocena dobra: Uczeń wstawia obraz, usuwa jego tło, wprowadza korekty graficzne i kolorystyczne, stosuje efekty artystyczne. Dobiera style obrazu i jego efekty, zna podstawy narzędzia SmartArt. Stosuje kilka opcji zawijania tekstu przy obrazie. Kadruje zdjęcie, obraca je i skaluje. Wstawia cliparty i kształty. Dopuszczalne korzystanie z pomocy Word o ile nie opóźni to znacząco odpowiedzi.
Ocena dostateczna Uczeń wstawia obraz, usuwa jego tło, wprowadza korekty graficzne i kolorystyczne, stosuje efekty artystyczne. Dobiera style obrazu i jego efekty. Stosuje kilka opcji zawijania tekstu przy obrazie. Kadruje zdjęcie, obraca je i skaluje. Wymaga pomocy nauczyciela.
Ocena dopuszczająca Uczeń wstawia obraz, usuwa jego tło. Dobiera style obrazu i jego efekty. Stosuje kilka opcji zawijania tekstu przy obrazie. Wymaga pomocy nauczyciela.


Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  |27|  28  29  30  31  32 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński