Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


2011-2012; archiwum- Inf w 1 klasie gimnazjum1  2  3  5  6  |7|  8  9  10  11  12  14 
   
    Lekcja 7
  Podstawy języka HTML- wprowadzenie. Program FreshHTML.  
             
 

  
          
Najprostszy sposób na wykonanie strony internetowej to przygotowanie dokumentu w programie MS Word i wybranie polecenia 'zapisz jako stronę Web'. Pozostaje wrzucenie strony na serwer WWW (uczyliśmy się tego na wcześniejszych zajęciach) pod nazwą "index". Jednak taki sposób nie należy do profesjonalnych i sprawdza się tylko w niektórych wypadkach. By tworzyć prawdziwe strony WWW, należy znać bardzo prosty język programowania i skorzystać z prostego programu, jakim jest Notatnik.

Mówiąc najprościej- każda strona internetowa ma niewidoczne dla odbiorcy "drugie dno" jakim jest kod html. Na przykład gdy na stronie widzimy prosty odnośnik do innej strony w postaci

sto64.krakow.pl

w kodzie tak na prawdę widnieje

sto64.krakow.pl itd.

Poniżej opisujemy najważniejsze elementy języka HTML wykorzystywanego do tworzenia stron internetowych. Tekst zamknięty tajemniczymi znaczkami jest komentarzem niewidocznym dla osoby odwiedzającej stronę.

Poniżej mamy ładnie podaną zawartość strony widoczną z poziomu kodu html, a na samym końcu efekt finalny- to, co widzimy na stronie. Gdy klikniesz na dowolną stronę internetową prawym przyciskiem myszy, powinieneś zobaczyć polecenie "pokaż źródło strony" lub kod strony; pokaże się wtedy zamiast ładnie sformatowanej strony jej kod.
Powyżej można pobrać kod z załącznikiem, by móc go dokładniej prześledzić. Część opisów pochodzi z encyklopedii internetowej- z wikipedii.
Uwaga! Nie musisz po tej lekcji znać wszystkich poniższych znaczników, to będzie wyzwanie na kolejne lekcje.




Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  5  6  |7|  8  9  10  11  12  14 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński