Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


Profesor wnuczek1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  |11| 
   
    Lekcja 11
  Dokumenty online.  
             
 

  
           Zakres materiału
  • Czym są dokumenty online
  • Tworzenie, formatowanie dokumentów online.
  • Udostępnianie dokumentów online – z możliwością edycji, tylko do odczytu.
  • Pobieranie dokumentów online.
  • Przeglądanie historii zmian.
  • Rysunki online (jako ciekawostka).
  • Prezentacje online (jako ciekawostka).
  • Podstawy arkusza kalkulacyjnego (jako ciekawostka).
Wprowadzenie
Niniejsze zajęcia są luźnym zapoznaniem z nowoczesną, niezwykle funkcjonalną usługą internetową. Osoby chętne mogą zgłębić wiedzę korzystając z lekcji przeznaczonych dla gimnazjalistów (na samym dole są linki do lekcji gimnazjalnych).

Co to są dokumenty online?
Dotychczas poznaliśmy przy okazji edytora tekstów sposób tworzenia i edytowania tradycyjnych dokumentów. Takie pliki zapisujemy w naszym komputerze, możemy je wysyłać mailem, publikować w Internecie. Jest jednak inny, nowszy, bardziej przyszłościowy standard pracy z plikami tekstowymi (i innymi). Jeżeli tylko mamy dostęp do Internetu i jesteśmy zalogowani do naszego konta G-mail, możemy tworzyć i edytować dokumenty, które są w sieci Internet. Nie musimy instalować żadnego edytora tekstów, każda zmiana jest natychmiast zapisywana. Co więcej- w jednym momencie nad jednym dokumentem może pracować wiele osób. Jedna osoba może przepisywać jedną zwrotkę wiersza, druga drugą, trzecia zajmuje się wklejaniem zdjęć, inna osoba wkleja wyszukaną notkę o autorze, ktoś inny formatuje tekst.

Tworzenie, formatowanie
Po zalogowaniu na naszego G-maila szukamy linku do dysku Google (ikona przedstawiająca kwadrat składający się z dziewięciu mniejszych kwadratów) lub po prostu wpisujemy adres drive.google.com
Klikamy na przycisk "Utwórz" i wybieramy polecenie "dokument". Możemy już działać!
Oczywiście sposób formatowania takich dokumentów jest intuicyjny i bardzo podobny do tego, jaki znamy z innych edytorów.

Udostępnianie dokumentów online
Natomiast absolutną nowością jest w dokumentach online ich udostępnianie. Już na samym początku można się domyślić, że ważne jest, kto i na jakich zasadach będzie miał dostęp do naszych dokumentów. Domyślnie do naszych dokumentów mamy dostęp wyłącznie my sami, oczywiście po zalogowaniu na naszego G-maila. Jednak istnieje możliwość udostępnienia innym naszych dokumentów na różnych zasadach. Możemy wybrać konkretnych użytkowników serwisu Google, możemy udostępnić dokument każdemu, kto posiada do niego link (każdy dokument jest na stronie WWW, więc posiada swój link); możemy uznać, że osoba, która ma dostęp do naszego dokumentu może go edytować lub tylko czytać czy komentować.

Jak udostępniamy?
Co zrobić, by nasz plik był edytowany także przez inne osoby? To bardzo proste- w otwartym dokumencie klikasz menu "plik" i "udostępnij". Po podaniu tytułu wyświetli Ci się okno dialogowe, w którym będziesz mógł dodać osoby pomagające Ci przy edycji pliku. Wpisujesz do pola "Zaproś innych:" adres g-mail Twojego współpracownika. Jeżeli chcesz, by Twój plik mogli edytować wszyscy, nie tylko osoby dodane przez Ciebie, to kliknij przy opcji "Prywatny – dostęp tylko dla osób wymienionych poniżej" przycisk "zmień" i dokonaj zmian w ustawieniach.

Pobieranie dokumentu
A co w sytuacji, gdy chcesz pobrać Twój projekt do Twojego komputera? Znów klikasz na menu "plik" ale tym razem na opcję "pobierz jako".

Historia zmian
Ogromną zaletą dokumentów online jest to, że w każdej chwili możemy przeglądać historię zmian, jakie wprowadziliśmy. Wystarczy kliknąć na menu Plik/Zobacz historię zmian. W momencie przeglądania historii zmian nie można wprowadzać zmian w dokumencie, tylko ewentualnie przywracać dawne wersje dokumentu.

Inne rodzaje dokumentów
Na takich samych zasadach, jak dokumenty tekstowe, możemy również tworzyć rysunki, prezentacje multimedialne, arkusze kalkulacyjne i inne typy.
Tworzenie rysunków to rzecz raczej oczywista; prezentacje multimedialne to pokazy wykorzystujące tekst, zdjęcia, czasem muzykę do zaprezentowania jakiś treści, idei, lekcji.
Arkusz kalkulacyjny to program do przechowywania danych i wykonywania na nich obliczeń, coś znacznie więcej, niż kalkulator. Jeżeli chcesz poznać lepiej świat dokumentów online, zapraszamy do lekcji gimnazjalnych- poniżej:


Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  |11| 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński