Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


Profesor wnuczek1  2  3  |4|  5  6  7  8  9  10  11 
   
    Lekcja 4
  Edytor tekstów.  
             
 

  
           Zakres materiału
  • Tworzenie i zapisywanie dokumentów.
  • Użycie polskich znaków diakrytycznych, dużych liter.
  • Podstawy formatowania tekstu.
  • Przygotowanie wydruków.
  • Wykorzystanie zdjęć pobranych z Internetu.
czym jest edytor tekstów
Edytor tekstów to program komputerowy, za pomocą którego można sporządzać rozmaite teksty. Takie teksty (dokumenty tekstowe) często przechowujemy w naszym komputerze, niejednokrotnie też drukujemy je, by znalazły zastosowanie w życiu realnym. Podobnie, jak w wypadku przeglądarek, mamy różne edytory tekstów opracowane przez różne firmy. Niektóre są bezpłatne (na przykład edytor tekstów pakietu Open Office), za niektóre trzeba zapłacić (Microsoft Office Word). Podobnie też jak w wypadku przeglądarek, obsługa różnych rodzajów edytora tekstów jest bardzo do siebie podobna.

Otwieranie programu
Niezależnie od tego, jaki edytor tekstów wybierzemy, jego otwarcie powinno być możliwe poprzez kliknięcie na przycisk start/wszystkie programy. W wypadku programu Word należy najpierw kliknąć na łącze "Microsoft Office", a potem na Microsoft Office Word.
W każdym wypadku widok okna otwartego programu jest bardzo podobny. Zdecydowana większość obszaru to biała "kartka", na której możemy pisać. Mniejsza część, najczęściej na górze okna, to rozmaite przyciski pozwalające na użycie rozmaitych opcji podczas korzystania z edytora tekstów.

Zaczynamy pisać. Użycie polskich znaków, dużych liter.
By rozpocząć pisanie w edytorze tekstów, użyjemy oczywiście komputerowej klawiatury. Poniższa animacja obrazuje użycie poszczególnych klawiszy klawiatury:





Podstawy formatowania tekstu.
Kiedyś, gdy dokumenty sporządzało się pisząc na maszynie do pisania, można było używać tylko jednego kroju i jednej wielkości czcionki. Czasem można było używać dodatkowego koloru. Dziś korzystając z edytora tekstów możemy bardzo dowolnie formatować tekst.
Uwaga- kluczowa umiejętność (na co dzień przydatna w pracy z komputerem)- jeżeli chcemy jakiś fragment tekstu sformatować, musimy go najpierw zaznaczyć.. Zaznaczamy w ten sposób: klikamy lewym klawiszem myszy poza miejscem do zaznaczenia, trzymając lewy przycisk myszy najeżdżamy na to, co ma być zaznaczone. Puszczamy lewy przycisk myszy dopiero wtedy, gdy cały fragment będzie rzeczywiście zaznaczony. Teraz możemy modyfikować zaznaczenie .

Narzędzia do formatowania tekstu najczęściej znajdują się nad "kartką" do pisania.
Poniżej przedstawiamy zasady użycia formatowania w programie Microsoft Office Word 2010.



Przygotowanie wydruków.
Tak ja pokazaliśmy w powyższej prezentacji, drukujemy dokumenty używając kombinacji klawiszy CTRL+p. Równie dobrze możemy kliknąć na menu plik/drukuj.
Wywołane tym poleceniem okno umożliwia zastosowanie dodatkowych opcji, które w tym momencie nie będą nam szczególnie potrzebne. Wystarczy potwierdzić domyślne opcje klawiszem ENTER.

Wykorzystanie zdjęć pobranych z Internetu.
Zdjęcia z Internetu możemy wstawić do naszego dokumentu tekstowego. W tym celu po znalezieniu zdjęcia w Internecie klikamy na nim prawym przyciskiem myszy wybierając polecenie "kopiuj obraz" lub "kopiuj grafikę" itp. Następnie klikamy w wybranym obszarze naszego dokumentu tekstowego prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy polecenie "wklej".

Zapisywanie pracy.
Uwaga- niebezpieczeństwo! Nawet, jeżeli sporządzimy piękny dokument tekstowy, możemy go bezpowrotnie stracić, jeżeli go nie zapiszemy. Na razie jest tylko w pamięci "tymczasowej" komputera i czeka na zapisanie. By zapisać dokument, należy użyć kombinacji klawiszy CTRL+s (możemy też użyć przycisku wskazanego na prezentacji wyżej lub w niektórych programach polecenia "zapisz" z menu "plik"). Pokaże nam się okno dialogowe z możliwością wyboru miejsca, w którym możemy zapisać dokument, z możliwością wyboru nazwy dla naszego dokumentu i innymi opcjami, którymi teraz nie będziemy się zajmować. Warto zapisywać dokumenty w domyślnej, podanej przez system lokalizacji- w "Moich dokumentach"- czyli w "teczce" magazynującej nasze prace. Pamiętamy też, by nadać dokumentom odpowiednią nazwę, tak byśmy potem nie szukali potrzebnego dokumentu zbyt długo.

Materiał dodatkowy dla chętnych
Jeżeli ktoś chce poszerzyć wiedzę z edytora tekstów Word 2010, może skorzystać z lekcji, które zasadniczo sa przygotowane dla uczniów gimnazjum, którzy równierz korzystają z niniejszej Platformy:


Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  |4|  5  6  7  8  9  10  11 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński