Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64


Informatyka w klasie 7 SP - II półrocze5  6  7  8  9  10  11  12  13  15  17  19  20  21  22  23  24  25  26  |27|  28  30 
   
    Lekcja 27
  Edytor tekstów Word 2010- Wstążka Wstawianie (II).  
             
 

  
           Zakres materiału
Wstążka “Wstawianie”. Strona tytułowa, tabela, podział strony, hiperłącze, nagłówek i stopka. Numery stron. Pola tekstowe. Wordart. Symbole, edytor równań.

Omówienie
Wstawianie strony tytułowej (wstążka "wstawianie/strona tytułowa") to wstawianie gotowych szablonów stosownych do strony tytułowej. Ważne jest to, że wraz z tą czynnością automatycznie został wstawiony podział strony. Nie chcemy, by na stronie tytułowej znajdował się tekst z naszej pracy. Nie chcemy torować sobie miejsca klawiszem "Enter" w obawie przed pojawieniem się (przy jakiś zmianach) sieroty lub bękarta. Podział strony to taki inteligentny, wielokrotnie użyty klawisz Enter", który stale kontroluje, czy nie jest go za dużo czy za mało. nie musieli go przerzucać klawiszem ENTER.

Wstawianie tabeli (poznane w szkole podstawowej) odbywa się na trzy sposoby. Najeżdżamy myszką na rysunek komórek wybierając ich ilość, klikamy na przycisk "wstaw tabelę" i wybieramy liczbę wszy i kolumn lub rysujemy tabelę sami. Po zaznaczeniu tabeli możemy ją formatować według wzorów, które nam się wyświetlą na wstążce. Pamiętamy, by pierwszy wiersz wyróżniał się od pozostałych. Gdy chcemy dodać wiersze lub kolumny do tabeli, klikamy w żądanym miejscu prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie "wstaw" i wybieramy co i gdzie chcemy wstawić. Przycisk "Usuń komórki" również z menu kontekstowego usuwa wiersze lub kolumny. Gdy zaznaczymy kilka komórek, możemy z menu kontekstowego wybrać polecenie "scal komórki". Podobnie jest z dzieleniem komórek.

Podział strony- omówione wyżej przy stronie tytułowej.

Wstawianie hiperłącza jest Ci znane z lekcji o tworzeniu stron. Po naciśnięciu na przycisk "hiperłącze" wybieramy adres, tekst do wyświetlenia. By takie łącze otworzyć, trzeba przy klikaniu na nie nacisnąć dodatkowo klawisz CTRL.

Nagłówek i stopka, numery stron- temat omówiony i zrealizowany na początku roku przy okazji narzędzi Google. W Wordzie opcje dostępne w wstążce "wstawianie". W Wordzie możesz użyć różne szablony nagłówków, stopek.

Pole tekstowe czyli całkowicie niezależna przestrzeń do pisania, jak w programie Flash, narzędzie również znane nam z poprzednich lekcji.

Wordart czyli pismo ozdobne według rozmaitych stylów.

Również wstawianie symboli i edytor równań to zagadnienia, które już powinieneś znać po pierwszym półroczu. Przetestuj je w Wordzie!



Kolejne zajęcia- o co zapyta nauczyciel, jaką wystawi ocenę? Uwaga! W ocenie honorujemy osiągnięcia w teście diagnostycznym z początku roku. Nie musisz zaliczać tych partii, które pomyślnie zaliczyłeś na teście.
Ocena
Wymagania
Ocena celująca: Jak na BDB + 10 dodatkowych opcji spoza programu (do uzgodnienia).
Ocena bardzo dobra: Uczeń wstawia stronę tytułową, tabelę dodając do niej wiersze i kolumny, scalając komórki. Formatuje tabelę. Wstawia podział strony i wie, do czego on służy. Wstawia hiperłącza, nagłówek i stopkę, numery stron, pola tekstowe. Operuje narzędziem Wordart. Wstawia symbole i używa edytora równań.
Ocena dobra: Uczeń wstawia stronę tytułową, tabelę dodając do niej wiersze i kolumny, scalając komórki. Formatuje tabelę. Wstawia podział strony i wie, do czego on służy. Wstawia hiperłącza, nagłówek i stopkę, numery stron. Operuje narzędziem Wordart. Wstawia symbole i używa edytora równań. Dopuszczalne korzystanie z pomocy Word o ile nie opóźni to znacząco odpowiedzi.
Ocena dostateczna Uczeń wstawia tabelę, scala komórki. Wstawia podział strony i wie, do czego on służy. Wstawia nagłówek i stopkę, numery stron. Operuje narzędziem Wordart. Używa edytora równań. Dopuszczalne korzystanie z pomocy Word.
Ocena dopuszczająca Uczeń wstawia tabelę. Wstawia podział strony. Wstawia nagłówek i stopkę, numery stron. Używa edytora równań. Dopuszczalne korzystanie z pomocy Word.


Wszystkie lekcje z tego kursu:  5  6  7  8  9  10  11  12  13  15  17  19  20  21  22  23  24  25  26  |27|  28  30 

 



Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński