Internetowy podręcznik do nauki informatyki i innych przedmiotów w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO64

Informatyka Klasa 71  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  |19|  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32 
   
    Lekcja 19
  Tabele przestawne. Sortowanie.  
             
 

  
           Zakres materiału
Tabele i wykresy przestawne.

Uwaga! Materiały do dzisiejszej lekcji masz tutaj.

Tabele i wykresy przestawne.
W przykładzie pod powyższym linkiem masz dużą tabelę z rankingiem sportowców, która przedstawia w kolumnach: aktualne miejsce, miejsce z poprzedniego rankingu, imię i nazwisko zawodnika, narodowość i datę urodzenia, drużynę i liczbę zdobytych punktów. Wszyscy ci zawodnicy są zrzeszeni w dziewiętnastu drużynach. My chcemy z tej tabeli szybkim sposobem wydobyć dane dotyczące wszystkich 19 drużyn, poukładać je w tabeli i sporządzić wykres. Interesuje nas ile te ekipy zdobyły łącznie punktów. Przedstawiona tabela nie daje nam możliwości zobaczenia takiego zestawienia.

1. Zaznaczamy zakres danych. W naszym wypadku będzie to cała tabela z zawodnikami- od pierwszej do ostatniej kolumny.
2. Na wstążce "Wstawianie" klikamy na dolną część przycisku "Tabela przestawna". Rozwinie nam się lista z dwiema opcjami- wykres i tabela. Wybieramy tabelę.
3.  Wybieramy miejsce, gdzie ma być tabela przestawna z interesującymi nas danymi. Najlepiej, żeby był to ten sam arkusz, w którym mamy główną tabelę.
4. Pojawiły nam się dwa elementy- puste miejsce na tabelę i po prawej stronie lista z polami do zaznaczenia. Zaznaczmy tylko dwie kolumny- drużyny i punkty.
5. Tabela jest gotowa, teraz możemy poeksperymentować z innymi kolumnami- co się stanie, jeżeli dodamy zawodników itp.
6. Podobnie działamy wykonując wykres przestawny.  

Zauważ, że Excel wyświetlił po prawej stornie (na dole) cztery pola- filtr raportu, pola legendy, pola osi (tu dodał automatycznie kolumnę z drużynami, po tym, jak zaznaczyłeś ją wyżej) i wartości (tu dodał kolumnę z punktami, również po tym, jak zaznaczyłeś tę kolumnę powyżej). Możesz ręcznie przydzielać kolumny do tych pól obserwując skutki, zmiany.

Sortowanie
Zauważyłeś zapewne, że problemem w prezentowaniu danych może być to, że dane nie są poukładane od największej wartości do najmniejszej lub odwrotnie. Najczęściej jest taka potrzeba, by je w ten sposób ułożyć. Dlatego teraz przećwiczymy automatyczne sortowanie danych.

W tabeli z danymi klikamy na kolumnę, według której ma dokonać się sortowanie. Następnie z wstążki "Dane" wybieramy przycisk przedstawiający literę z nad a ze strzałką. Excel ładnie posortuje nasze dane i najprawdopodobniej inteligentnie pominie w sortowaniu wiersz z sumą czy nagłówkami. Oczywiście sortując kolumnę, którą wybraliśmy aktualizuje zmiany w sąsiednich kolumnach. Co zrobić, gdy chcemy posortować dane tylko z jednej kolumny? Zaznaczamy ją i sortujemy ignorując ostrzeżenie i propozycję korekty ze strony programu.

Kolejne zajęcia- o co zapyta nauczyciel, jaką wystawi ocenę?
 
Ocena
Wymagania
Ocena celująca: Wymagania zbieżne z oceną bardzo dobrą (patrz niżej) z tym, że uczeń dodatkowo, poza lekcjami tworzy tutorial- samouczek w formie prezentacji, pokazu dotyczący bieżącej lekcji a następnie publikuje go w sieci Internet. Formą najbardziej preferowaną jest nagranie wideo opublikowane w serwisie Youtube bądź też prezentacja multimedialna wzbogacona o nagrania audio, można też użyć programów typu Windows Movie Maker itp. Publikacja musi posiadać wysoką wartość merytoryczną ale nie musi wykraczać zakresem materiału poza poznaną lekcję. Mile widziane humorystyczne podejście do tematu. Uczeń przy tym musi z łatwością poruszać się po serwisie Google (konto Youtube).
Ocena bardzo dobra: Uczeń sortuje dane, także w wyselekcjonowanych częściach tabeli. Wstawia tabelę przestawną i wykres przestawny. Pracuje przy tym na praktycznych przykładach, mających realne zastosowanie.
Ocena dobra: Uczeń sortuje dane, także w wyselekcjonowanych częściach tabeli. Wstawia tabelę przestawną i wykres przestawny. Potrzebuje przy tym nieco więcej czasu, niewielkiej pomocy z programu Exel.
Ocena dostateczna Uczeń sortuje dane. Wstawia tabelę przestawną i wykres przestawny. Zadania te przychodzą mu z trudnością, popełnia błędy, które jednak z pomocą niniejszej Platformy czy pomocy programu Excel koryguje.
Ocena dopuszczająca Uczeń ze znaczną pomocą nauczyciela sortuje dane, wstawia tabelę przestawną, wykres przestawny. Zadania te przychodzą mu z dużą trudnością, popełnia błędy.


Wszystkie lekcje z tego kursu:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  |19|  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32 

 Login:


Hasło

Załóż konto

Przypomnij hasło


 
Prawa autorskie- Zespół Szkół Ogólnokształcących STO64 im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, autor projektu- nauczyciel STO64 Marek Czerwiński